... múzeumi mindennapokról mindenkinek

2013. március 6., szerda

Haiku



A zalai közgyűjtemények, valamint Máday Norbert kecskeméti és Fekete György keszthelyi magángyűjtő becses, az 1848–1849-es forradalmat és szabadságharcot idéző dokumentumaiból, fegyvereiből, ábrázolásaiból, ereklyéiből nyílt kiállatás a Göcseji Múzeumban. Ismét elmerülhetünk a korszak felemelő és tragikus történetében. Ilyen emelkedett pillanatokban kíván az ember – időnként – verset olvasni. Régóta őrzöm (talán ajándéknak szántam valamikor), most került kezembe Emil Biela lengyel költő, prózaíró, irodalomtudós apró verseskötete. (Fordította, szerkesztette Zsille Gábor, Masszi Kiadó, Budapest, 2003.) A szerkesztő utószavában Faludy György tézisét, miszerint a szonett esetében tizennégy sorba gyömöszölünk hetven sort, és egyetlen fölös jelző mindent elront, a japán eredetű haiku dicséretére alkalmazza, mely tizenhét szótagba gyömöszöl hetven sort, lévén a tömörítés kifinomult művészete. (86. oldal) A kötet európaiul írt verseiből most hármat idézünk a Mint óezüstöt tisztogat és a Ki mások szívében lakik (36., 37., 67. oldal) című versciklusból.

HAMU AZ EMBER?
            A múzeumi
képek előtt a gyermek
még fiatalabb.
A VILÁG LEGKISEBB MÚZEUMA
            E csöpp ökölben
is dühök, forradalmak s
elfojtott kínok.
NÉHÁNY CSEPP SZABADSÁG
            Madárszárnyakról
            vízcseppek hullnak s szállnak
            a Nap házába.

2013. február 13., szerda

„Nyugaton a helyzet változatlan”


 Üdvözöllek blogot kedvelő Olvasó! Nyugaton a helyzet valóban változatlan, (most mikor a klaviraturát mókolom nagy bőszen), a nyugati országrészben szakad a hó, a meteorológiai jelentés szerint vörös riasztás (hóhelyzet) van. Szűkebb régiónkban a Göcseji Múzeum házatáján mégis a déli oldal, azaz az
időszaki-kiállítás bejárata kizöldült. Sugallja a tavasz közeledtét? Nem (csak) erről van szó. Hanem, összehangolt lázas alkotó munka után befejeződtek új kiállításunk munkálatai, melynek címe:  

 ,, ..HAZÁNKAT HÍVEN SZERETTÜK..” , A szabadságharc ereklyéi.

No, ennek a kiállításnak keretén belül öltöztetődött „huszáros mentébe” bejáratunk.
A kiállítás szép lett, nívós lett, büszkék vagyunk és hisszük, hogy „15 évente meg kell rendezni egy „1848”-as témájú kiállítást”, mert emlékeznünk kell hőseinkre és méltó emléket állítani az utókornak, hogy leróhassák tiszteletüket. A kiállított tárgyak, fegyverek, korabeli iratok varázsa ráébreszti a látogatót,
hogy nem csak jó, de kell magyarnak lenni.

Népmesei fordulattal élve, aki nem hiszi, járjon utána





Egy kiállítás (készítés) képei.










2013. január 24., csütörtök

Egy örömteli esemény…



Egy örömteli esemény megünneplésére kaptam meghívót a napokban: 100 esztendős Nagykanizsa város múzeuma. Ebből a 100 esztendőből én csupán ötöt, igaz, életem talán legmeghatározóbb éveit, töltöttem akkori falai között, az egykori  "Gutmann palotában", ma az Erzsébet tér 11-es számú házban. 1974 augusztusában 18 éves voltam, amikor Ördög Ferenc tanár úr javaslatára a múzeumba kerültem. 

Nagykanizsa, a megújult Szentháromság szobor részlete,
távolban a régi múzeumépület
Gyűjteménykezelőként dolgozhattam ott, de munkatársaimnak köszönhetően egy különös iskolába kerültem, talán egy túlságosan is védett, szeretetteli közösségbe. Nekik, és Kerecsényi Edit igazgató asszonynak köszönhetően megismerkedhettem a múzeumi munka minden területével, gyűjtéssel, leltározással, raktározással, kiállítások rendezésében segíthettem. Sose feledett élmény, amikor Temesvári Andor restaurátor, Edit néni egy ma már hihetetlen oldalkocsis Ural motorban, én hátul a magas, jobbra-balra ingó ülésen, a szőlőhegyek értékeit kutattuk fel. Sose feledem, amikor a Tücherték Magyar utcai házának udvarában, életemben először és utoljára, lovagolhattam vagy inkább kocoghattam egy széles hátú muraközi ló nyergében ülve; nem mellesleg a kovácsműhely szerszámait is megkaptuk ajándékként.
Egy feltétele volt múzeumi alkalmazásomnak: tanuljak meg gépelni, hogy a tárgyak leírókartonjait elkészíthessem. Egy hetem volt arra, hogy édesapám akkor modern, piros írógépén elsajátíthassam a gépelés tudományát.  Ennek szerény eredményét őrzi a múzeumban sok szépséghibás, ahogy Edit néni mondta, kishibás karton. Mert ő a hibákat mindig kicsinyítette, ezzel szemben nagyon tudott dicsérni. Példamutató szorgalma, lelkesedése, hatalmas tudása ösztönzően hatott az egykor pedagógusnak készülő fiatal lányra. A múzeumot, bár már 34 éve Zalaegerszegen élek és dolgozom (e város lakóit is szívembe zárva), máig otthonomnak tekintem és tekinthetem a kollégák kedvességének, a köztünk kialakult szakmai-baráti kapcsolatnak köszönhetően. 
A múzeum gyűjteménye a régi és mai munkatársak áldozatos munkája során, sok esetben nagylelkű ajándékokkal, valóságos kincsestárrá nőtt, kiállításai, foglalkozásai mindig maradandó élményt nyújtanak – ezzel sok barátot szerezve.
Kívánok minden jót, kollégáim nevében is az intézménynek, a munkatársaknak, kívánom a város lakóinak, a múzeumbatároknak, hogy nagykanizsaiként és zalaiként egyaránt  legyenek büszkék nagy múltú intézményükre.